BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrencilerimizde Erken Sınav Heyecanı

Öğrencilerimizde Erken Sınav Heyecanı

                1 Kasım 2016 Salı günü tüm ortaokul ve liselerimizde, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce 8. ve 12. sınıflar için düzenlenen Destekleme ve Yetiştirme Kursları Kazanım Değerlendirme Sınavı yapıldı. Sınavda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından FATİH Projesi kapsamında kurulan EBA (Eğitim Bilişim Ağı) portalındaki soru havuzundan yararlanıldı. Sınav sonuçları, öğrencilerimizin bugüne kadar görmüş oldukları konuları kapsadığından öğrencilerin ulaşmış oldukları düzey konusunda fikir verecek. Bundan sonraki çalışmalarda öğretmenlerimize yol gösterecek.

                Sınav, Valimiz Sayın Süleyman ELBAN’ın talimatlarıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan “2016-2018 Öğretim Eylem Planı” doğrultusunda gerçekleştirildi. Eylem planına göre öğrencilerin yılda 4 defa bu gelişim sınavlarına girmeleri öngörülüyor. Soruların seçimi, kontrol edilmesi, basılması ve sınavın uygulanması tamamen ilimiz imkânlarıyla yapıldı. Soru kitapçıklarının basımı için ilimize kazandırılan çok fonksiyonlu yeni baskı makineleri kullanıldı. Merkezi Sistem Sınavları, YGS ve LYS’de olduğu gibi öğrencilere üzerinde kendi isimleri yazılı optik cevap kâğıtları verildi. Cevap kâğıtlarının okunması ve sonuçların öğrencilere ulaştırılması da yine Bilecik Milli Eğitiminin imkânlarıyla gerçekleştirilecek. Öğrenciler, veliler ve öğretmenler, sınav sonuçlarını, analizlerini inceleyerek kendilerine daha gerçekçi bir yol çizip çalışmalarını buna göre yönlendirebilecekler. Zümre öğretmenleri, yaptıkları toplantılarda ve istişarelerinde bu sınavın sonuçlarını veri olarak kullanabilecekler.

                Sınavla ilgili açıklamalar yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet DURMUŞ, öncelikle il çapında böyle bir sınavı a’dan z’ye yerel imkânlarla ve başarıyla gerçekleştirmiş olmaktan son derece mutlu olduğunu söyledi. Bu sınavın hazırlanmasında Bilecik eğitim ailesi olarak yoğun bir mesai harcadıklarını belirten DURMUŞ, artık bu konuda tecrübe kazanıldığını, bundan sonra bu gibi sınavların hazırlanıp uygulanmasında daha rahat hareket etme imkânına ulaştıklarını dile getirdi. Sınavla ilgili veli, öğrenci ve öğretmenlerden olumlu dönütler aldıklarını, bunun kendilerini daha da motive ettiğini, çalışma şevklerini artırdığını söyledi.

                İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet DURMUŞ, birlik ve beraberlik halinde, Bilecik eğitimini daha yukarı seviyelere ulaştırmak için çalıştıklarını, bunu da ‘Öğretim Eylem Planı’ ile somutlaştırıp planlı hale getirdiklerini, önümüzdeki günlerde Bilecik’te eğitim adına güzel şeylerin adım adım yaşanacağını ve bunun hem ilimize hem de öğrencilerimize güzel getirileri olacağını belirtti. Bilecik eğitiminde bundan sonraki hedefin, okulların öğrenciler için “Eğlenerek Öğrenmenin Gerçekleştiği Yaşam Alanları” haline getirilmesi olduğunu söyledi. Ardından sınavın hazırlanmasında ve uygulanmasında emeği geçen Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticilerine, okul müdürlerine öğretmenlere ve tüm personele gösterdikleri titiz çalışmadan dolayı teşekkür etti.

Hürriyet Mahallesi Dumlupınar 4 Sokak No 2 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.