BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Pardus İşletim Sistemi Tanıtımı

PARDUS - Etkileşimli Tahta Arayüz Projesi
Pardus İşletim Sistemi Tanıtımı

   Milli İşletim Sistemimiz PARDUS üzerinde çalışan Etkileşimli Tahta Arayüz Projesinin (ETAP) Tanıtımı, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Sistem Yönetimi Daire Başkanı Dr.Yakup YÜKSEL tarafından  Bilim Sanat Merkezi Toplantı Salonunda 25 Mayıs 2016 tarihinde yapıldı.

   Pardus İşletim Sistemi tanıtımına Şeyh Edebali Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Görevlileri ve Bilgi İşlem Birimi, Bilecik Belediyesi Bilgi İşlem Birimi, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı/Şube Müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri/Şube Müdürleri, Merkez İlçe Okul/Kurum Müdürleri, BT İl Koordinatörü, Fatih Projesi Eğitmenleri, Fatih Projesi Bilişim Rehber Öğretmenleri, Okul/Kurumlarda görev yapan Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri katıldı.

   Yapılan bilgilendirmelerde Pardus İşletim Sistemi’nin etkileşimli tahtalarla uyumlu çalıştığı belirtildi ve 900 bin öğretmenin kolayca kullanabileceği, uygulamalı olarak gösterildi.

   FATİH Projesi’nin beş ayağı olduğu belirtildi.Bunlardan birincisini; etkileşimli tahtalar, tablet bilgisayarlar ve belge kopyalama makineleri oluşturmaktadır. İkincisi, fiberoptik kablolarla kurulan hızlı internet ağıdır. Üçüncüsü, programları çalıştıracak olan yazılımlardır. Dördüncüsü, öğrenciye eğitim ortamında sunulabilecek; görsel, işitsel ve yazılı materyalleri barındıran Eğitim Bilişim Ağı (EBA)dır. Beşinci ayak ise bunu kullanacak öğretmen, idareci ve bilgisayar formatörlerinin eğitimidir. Devletimiz bu konuda 10 milyar lira yatırım yapmıştır.

   Daire Başkanı Yakup YÜKSEL, EBA kullanımında Türkiye birincisi olan Bilecik Milli Eğitim Müdürlüğünü bizzat kutladı. Başarılar dileyerek tebrik etti.

   İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Bektaş UÇKUN yaptığı konuşmada, “EBA öğretmen kullanımında birinci, öğrenci kullanımında beşinci sırada olan Bilecik, çalışan ekibi sayesinde öğrenci kullanımında da birinci olmayı hedeflemektedir. Buna ulaşmak için elimizden geleni yapacağız.” dedi. Sözlerine şöyle devam etti:

   “Milli bir yazılım olan Pardus, milli olmasının yanında kolay kullanılabilir ve ihtiyaca cevap verebilir olması nedeniyle de özellikle tercih edilmesi gereken bir işletim sistemidir. Önemli olan, programı kullanmayı istemek, yeniliğe ve inovasyona açık olabilmektir. Yapılan yenilik ve güzelliklere, gardını almış bir şekilde karşı çıkmak ve o güzelliklere karşı menfi düşünmek, yapılan bunca yatırımı, EBA gibi bir nimeti boşa çıkaracaktır. Ben, okul müdürlerimizden ve öğretmenlerimizden müsbet düşünmelerini, iyilik ve güzelliklere sahip çıkmalarını, sorun çıkaran değil, çözüm üretmeye omuz veren bireyler olmalarını özellikle istirham ediyorum.

   Ben, ilimize gelip böyle bir eğitimi veren Daire Başkanı’mıza, ekibine ve sunum yapan TÜBİTAK mühendislerimize camiam ve şahsım adına teşekkür ediyorum. Kendilerine, günün anısına bir hediye takdim etmek istiyorum.” dedi.

 

   Hediye takdiminin ardından program sona erdi.

 

25-05-201625-05-201625-05-201625-05-201625-05-201625-05-201625-05-2016

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.