BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"İlköğretim Haftası" Coşkuyla Kutlandı

"İlköğretim Haftası" Coşkuyla Kutlandı

   2016-2017 Eğitim Öğretim Yılının ilk zili bugün çaldı. Yurdumuzun her köşesiyle birlikte Bilecik´te de okul öncesi, ilk ve orta dereceli okullarda bugün ders başı yapıldı. Okulların açıldığı ilk haftanın "İlköğretim Haftası" olarak kutlanması dolayısıyla ilimiz TOKİ İlk/Ortaokulunda "İlköğretim Haftası Kutlama Programı" gerçekleştirildi.

   Kutlamalara, saat 09.30´da İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet DURMUŞ´un Atatürk Anıtı´na çelenk koymasıyla başlandı. Saat 10.00´da ise Kutlama Programı için TOKİ İlk/Ortaokuluna geçildi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı´nın ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep ERDOĞAN´ın 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Mesajı okundu. Daha sonra Okul Müdürü Fikret BAŞAK tarafından açış konuşması yapıldı. BAŞAK, konuşmasında okulun bilgi dolu bir geleceğe uzanan ilk adım olduğunu söyledi ve şöyle devam etti: "TOKİ İlköğretim ailesi olarak, insan olma gereğini yerine getiren, Türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, vatanını, milletini seven, daima yüceltmeye çalışan, ecdadına, ülkesine karşı görev ve sorumluluklarını bilen yurttaşlar yetiştirmek öncelikli amacımızdır."

   Okul öğretmenlerinden Gökben KILIÇ ise 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma konulu bir konuşma yaptı.Darbe sürecinden bahseden KILIÇ, Ömer HALİSDEMİR´in FETÖ´cü darbenin önlenmesinde ilk kıvılcımı ateşlediğini söyledi. Ahmet Selçuk İLKAN´ın 15 Temmuz Şehitleri için yazdığı şiiri okuyarak konuşmasını tamamladı.

   İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet DURMUŞ, yaptığı konuşmada yeni eğitim öğretim yılına azimle, heyecanla ve sevinçle başladıklarını söyledi. Öğrenmenin hayat boyu devam eden bir süreç olduğunu belirtti. DURMUŞ, konuşmasına şöyle devam etti: "En pahalı yatırım, insana yapılan yatırımdır. İnsan diğer canlılar gibi dünyaya bazı bilgilerle donanımlı olarak gelmez. Eğitime ve öğretime ihtiyacı vardır. Bu faaliyet bir yaşam boyu devam etse de insanın özellikle çocukluk dönemi, alacağı eğitim ve öğretim bakımından en kritik dönemdir. Hayata kişisel, sosyal, zihinsel ve manevi anlamda iyi yetişmiş bireyler kazandırmak için çocukluk döneminin iyi değerlendirilmesi ve bu dönemde gerçekleştirilecek eğitimin çocuğun ilgi, yetenek ve algısına uygun olması gerekir.

     Bir toplumda çocuğa gösterilen ilgi ve sevgi gelişmişlik göstergesidir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler bu nedenle bütçelerinden en büyük payı eğitime ayırmaktadırlar. Bilgi ve teknoloji hızla değişmektedir. Bu durum, en gelişmiş toplumları bile çağın getirdiği yeniliklere ayak uydurmaya ve sürekli değişime zorlamaktadır.

   Ülkemiz 15 Temmuz gecesi belki yüksek okullardan diplomalar almış ama özgür düşünemeyen, aklını kiraya vermiş bir grubun haince kalkışmasına şahit olmuştur. Bu kişiler, gerçek vatan ve millet sevgisinin ne olduğunu bilmeyen, bulundukları konumda karanlık güçlerin maşası olarak kullanılan eğitimli ama özde kara cahil kişilerdir.

   Güzel vatanımızda böyle bir olayın bir daha yaşanmaması için, yetişen yavrularımıza her şeyden önce millet iradesine aykırı, anayasa ve kanunları hiçe sayan, vatandaşlarımızın iradesini rafa kaldıran bu gibi girişimlere asla geçit verilmemesi gerektiğini, 15 Temmuzda olduğu gibi şehitlik pahasına milli iradeye sahip çıkılması gerektiğini öğretmeliyiz. Bu vesile ile kahraman "15 Temmuz şehitlerimizi" rahmet ve minnetle anıyorum, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.

   Bu duygu ve düşüncelerle İlköğretim Haftanızı kutluyor, yeni eğitim öğretim yılının hepimiz için başarılı ve hayırlı olmasını diliyorum."

   Son olarak Valimiz Sayın Süleyman ELBAN bir konuşma yaptı. Yeni eğitim öğretim yılının başarılı geçmesini diledi. 15 Temmuz sürecine de değinen ELBAN, "Çok iyi Matematik, çok iyi Türkçe, çok iyi Fizik bilebilirsiniz ama ülke ve vatan sevgisinin her şeyin önünde olması gerekir. Bu konuda eğitimcilerimize, öğretmenlerimize, öğrencilerimize büyük görevler düşmektedir." dedi.

   Okunan şiirlerin ardından TOKİ Ortaokulu Halk Oyunları Ekibi gösterilerini sundu. Daha sonra 4. sınıf öğrencileri, 1. sınıf öğrencilerine ´Hoş geldiniz´ hediyesi verdiler ve onları sınıflarına götürdüler.

 

   Programın sonunda Valimiz Sayın Süleyman ELBAN, Belediye Başkanımız Sayın Selim YAĞCI ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Fazilet DURMUŞ tarafından "15 Temmuz Şehitler Kitabesi ve Onur Köşesi"nin açılışı yapıldı.

19-09-201619-09-201619-09-201619-09-201619-09-201619-09-201619-09-201619-09-201619-09-201619-09-201619-09-201619-09-201619-09-201619-09-201619-09-201619-09-2016

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.