BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Ortaokulu Z-Kütüphanesi Anlamlı Bir Katılımla Açıldı.

Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Ortaokulu Z-Kütüphanesi Anlamlı Bir Katılımla Açıldı.

19-10-201719-10-201719-10-201719-10-201719-10-201719-10-201719-10-201719-10-201719-10-201719-10-201719-10-2017

      19 Ekim 2017 Perşembe günü Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Ortaokulunda hayırsever iş adamı Hayati Öztürk’ün katkılarıyla yaptırılan zenginleştirilmiş kütüphanenin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Valimiz Tahir Büyükakın, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş, okula adını veren şehidimiz Muhammed Fatih Safitürk’ün babası Asım ve annesi Fatma Safitürk, şehidin ablası Zeynep Bakırkaya ve eşi Bilal Bakırkaya ile iş adamı Hayati Öztürk  katıldı.

      Programda Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk’ün özgeçmişi okundu. Ardından bir konuşma yapan Asım Safitürk, şehitliğin peygamberlikten sonraki en yüce makam olduğunu söyledi. Mehmet Akif Ersoy´un "Ey şehit oğlu şehit isteme benden makber, sana aguşunu açmış duruyor peygamber!" sözleriyle devam eden Asım Safitürk, Asr-ı Saadet’ten beri şehit vere vere geldiğimizi, bu işin Uhut’ta, Bedir’de başladığını, Çanakkale’ye, 15 Temmuz’a kadar uzandığını dile getirdi. Asım Safitürk, konuşmasının devamında Bakara sûresi 154´üncü ayetinde yer alan ´Şehitler için Allah yolunda olanlara, Allah yolundayken şehit olanlara, ölenlere siz ölü demeyin. Onlar diridir fakat siz bilemezsiniz.´ sözlerini hatırlatarak, "Onlar hayattadırlar. Allah için kendisinde kalbinde, gönlünde, ruhunda vatan ve millet sevgisi, bayrak sevgisi, ezan sevgisi olanlar mü’mindir. Bu yolda bunlar öldürüldüğü zaman ölmemişlerdir. İkinci olarak kul hakkı hariç Allah bütün günahlarını affediyor. Biz bu şehitlerin çocuklarıyız, öyle geliyoruz. Allah’tan niyaz edelim içerimizdeki kiralıklar çok. Dışarıdan kiralanmış olanların şerrinden Allah milletimizi korusun inşallah. Ben dua ediyorum yine millet için, vatan için, din için, bayrağı için çalışanlara Allah yardım eylesin.” dedi.

      Hayırsever iş adamı Hayati Öztürk de yaptığı konuşmada eğitime ve insana yapılan yatırımın hiçbir zaman boşa gitmeyeceğini, daima ülkemiz için daha büyük kazançlar getireceğini ifade etti. Eğitimci bir babanın çocuğu olarak eğitimin önemini çok iyi bildiğini kaydeden Öztürk, Türkiye’de ve dünyada eğitim alanında birçok yardım çalışmaları yaptıklarını dile getirdi. Şehidimizin adını taşıyan okulumuza zenginleştirilmiş kütüphane kazandırmaktan son derece mutlu olduğunu ifade etti.

      İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş, konuşmasında devletimizin eğitim alanında büyük projeleri hayata geçirdiğini ve eğitime önemli kaynaklar ayırdığını ancak hayırsever iş adamlarımızın, vatandaşlarımızın ve kuruluşların da eğitim hizmetlerine büyük katkılar sağladıklarını ifade etti. Bu anlamda milletimizin eğitime büyük değer verdiğini ve bu konuda fedakârlık yapmaktan hiçbir zaman geri durmadığını belirtti. Babası öğretmen olan hayırsever iş adamı Hayati Öztürk’e kütüphane için yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ederek kendisinin ilimizde önemli yatırımları olduğunu, ilimizin istihdamına ve kalkınmasına destek olduğunu dile getirdi. Şehidimizin anne ve babasına böyle bir evlat yetiştirdikleri için dua ettiklerini, ellerinden öptüklerini, şehitliğin gerçekten çok yüce bir makam olduğunu söyleyerek kendilerini kırmayıp Sakarya’dan bu açılış programına katıldıkları için teşekkür etti.

    Daha sonra konuşmasını yapan Valimiz Tahir Büyükakın ise bir anısını paylaştı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Genel Sekreteri iken Kardeş Şehir anlaşmalarıyla, Derik Belediyesine yardımla görevlendirildiklerini, şehit olmadan bir gün önce yolculuk halindeyken Şehit Kaymakamla telefonda görüştüklerini söyledi. Muhammed Fatih’in oraya hizmet için gittiğini ama hainlerin onu şehit ettiğini söyledi. Büyükakın konuşmasının devamında vatan hainlerine seslenerek, "Buradan onlara bir kez daha sesleniyoruz. Hepimizi tek tek öldürmedikçe, hepimizi tek tek şehit etmedikçe -onların sahiplerine de sesleniyorum- bu yurdun üstünde tüten en son ocak sönmedikçe bizi teslim alamayacaksınız.” dedi.

 

     Konuşmaların ardından protokol üyeleri, şehidin babası Asım ve annesi Fatma Safitürk, şehidin ablası Zeynep Bakırkaya ve eşi Bilal Bakırkaya, kütüphanenin yapımında katkı sağlayan iş adamı Hayati Öztürk tarafından kütüphanenin açılışı gerçekleştirildi.  Kütüphaneyi gezen Valimiz Tahir Büyükakın, iş adamı Hayati Öztürk´e bir plaket takdim etti.

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.