BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SELFIE Öz-Dünüşüm Aracı Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

SELFIE Öz-Dünüşüm Aracı Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

 Avrupa Komisyonu´nun Avrupa Birliğine üye ve aday ülkelerin eğitim öğretim sistemlerinin geliştirilmesi kapsamında Ocak 2018´de eğitimde teknoloji kullanımının ve dijital yetkinliklerin geliştirilmesi amacıyla Dijital Eylem Planında SELFIE aracının ülkelerde uygulanması eylemine yer verilmiştir. AB´ye üye ve aday ülkeler, okulların dijital kapasitelerini geliştirmek amacıyla, SELFIE öz-değerlendirme aracının bir milyon öğretmen, eğitmen ve öğrenciye ulaşmasını sağlayarak hem genel hem de meslek okullarının dijital hazır olma durumlarını desteklemektedir.

 2023 Eğitim Vizyon Belgesinde,´”öğrenme süreçlerinde dijital içerik” ve “beceri destekli dönüşüm´” teması dâhilinde dijital becerilerin gelişmesi önem arz etmektedir. Bu doğrultuda dijital becerilerle ilgili politikaların ve uygulamaların  güçlendirilmesine katkı sağlayacak olan SELFIE, okul yönetimi, öğretmen ve öğrenci boyutunda dijital  teknoloji kullanımını destekleyecek şekilde tasarlanmış bir öz-düşünüm aracıdır. Resmi AB dilleri ile beraber Türkçe´ye uyarlanan ve Türkçe olarak uygulanabilecek SELFIE, okullara, öğretmenlere ve öğrencilere anonim bir şekilde anket uygulayarak okulun dijital olarak güçlü ve zayıf yönlerini vurgulayan bir rapor sunmaktadır.

 Ülkemizde okul, öğretmen ve öğrenci boyutunda dijital becerilerin geliştirilmesine yönelik SELFIE aracının pilot uygulaması çevrim içi olarak yapılacaktır. Uygulamaya Bilecik ilimizin de yer aldığı 47 ilden 213 okul pilot uygulama okulu olarak seçilmiştir. Pilot okulların seçiminde eTwinning Okul Etiketi alan okullara öncelik verilmiştir. Bu bağlamda, Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından Bozüyük Ertuğrulgazi Ortaokulu pilot uygulama okulu olarak belirlenmiştir.

 Bu kapsamda, 22.03.2019 Cuma günü, Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi Projeler Ekibi ve SELFIE Öz-Dönüşüm Aracı Bilecik il koordinatörü tarafından pilot uygulamanın yapılacağı Bozüyük Ertuğrulgazi Ortaokulunda bir bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir. Toplantıda okul müdürü ve SELFIE Öz-Dönüşüm okul koordinatörü Ahmet KAN’a SELFIE pilot uygulaması, uygulama süreci ve Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen SELFIE 2019 pilot uygulama planı hakkında bilgi verilerek okul düzeyinde yapılacak olan çalışmalar planlanmıştır.

 Uygulama sonucunda bir değerlendirme yapılarak rapor hazırlanacak ve Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğüne sunulacaktır.

02-04-2019

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.