BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sene Sonu Mesleki Çalışmalar Kapsamında Öğretmenlerimize “Ölçme Değerlendirme ve Alternatif Soru Teknikleri” Konulu Eğitim Verildi

Sene Sonu Mesleki Çalışmalar Kapsamında Öğretmenlerimize “Ölçme Değerlendirme ve Alternatif Soru Teknikleri” Konulu Eğitim Verildi

      12 Haziran 2017 Pazartesi günü Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde Sene Sonu Mesleki Çalışmalar kapsamında öğretmenlerimize Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Ölçme ve Değerlendirme Anabilim Dalı Başkanı Yard. Doç. Dr. Mustafa Otrar tarafından “Eğitimde Ölçme Değerlendirme ve Alternatif Soru Teknikleri” konulu eğitim verildi. Programa İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılarımız Tahsin Yazır ve Bektaş Uçkun, İl Milli Eğitim Şube Müdürümüz Metin Sarıfakıoğulları, okul ve kurum müdürlerimizle öğretmenlerimiz katıldı.

      Programın başında önce Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin’in konuşması EBA üzerinden canlı olarak izlendi. Müsteşar Tekin öğretmenler tarafından çokça sorulan soruları da cevapladı. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin konuşmasında Milli Eğitimin büyük bir aile olduğunu söyledi. Birlik ve beraberlik halinde olduğumuzda her tür sorunu kolaylıkla aşabileceğimizi dile getirdi. Eğitim camiası olarak bazen anne bazen baba bazen abla bazen ağabey olduğumuzu yani yeni yetişen nesle rol model olduğumuzu, içten gelerek çalıştığımızda ülkemizdeki birçok sorunu çözebileceğimizi ifade etti. Bütün çabalarının öğretmenlerin daha iyi noktalara gelmesi için olduğunu, öğretmenlerin de kendilerine destek olmalarını beklediklerini söyleyerek öğretmenlerin Ramazan aylarını ve yaklaşan bayramlarını tebrik etti, tüm öğretmenlere ve öğrencilere iyi tatiller diledi.

      Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş tarafından programın açış konuşması yapıldı. Durmuş, konuşmasında 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı’nı sorunsuz bir şekilde bitirdiklerini söyledi. Mesleki çalışmalar kapsamında düzenledikleri faaliyetleri, öğretmenlerimizin mesleki gelişimlerine bir basamak olacak şekilde planlamaya çalıştıklarını ve bu dönemi verimli şekilde değerlendirmek istediklerini söyledi. Bu kapsamda bugün Yard. Doç. Dr. Mustafa Otrar’ın öğretmenlerimize “Eğitimde Ölçme Değerlendirme ve Alternatif Soru Teknikleri” konulu sunumu olacağını yarın ise Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinden Prof Dr. Zeki Taştan’ın “Kuşaklar Arası Değişim ve Türkçe” konulu bir sunumu olacağını ifade etti. Kalan üç günde ise öğretmenlerimizin zümre arkadaşlarıyla alanlarını ilgilendiren çalışmalar yaparak etkinlik sunumları, raporlar ve kazanım değerlendirme soruları hazırlayacaklarını söyledi. 8. ve 12. sınıflar için bu yıl Kazanım Değerlendirme Sınavları yaptıklarını anlatan Durmuş, emeği geçen tüm öğretmenlerine teşekkür etti. Önümüzdeki eğitim öğretim yılında bunun daha da gelişerek devem etmesini sağlayacaklarını dile getirdi.

      Fazilet Durmuş, öğretim programlarının yenilendiğini, eğitim alan formatör öğretmenlerimiz tarafından diğer öğretmenlerimize de eylül ayından itibaren bilgilendirme çalışmalarının yapılacağını söyledi. En iyi müfredatın kötü uygulayıcılar elinde kötü sonuçlar verdiğini, en kötü müfredatın, iyi uygulayıcılar elinde iyi sonuçlar verdiğini vurguladı. Öğretmenlerimizin bu işi sahiplendiklerinde, “Ben bulunduğum yer itibarıyla ne yapabilirim?” düşüncesiyle hareket ettiklerinde başarılamayacak iş olmadığını sözlerine ekledi. “Her koyun kendi bacağından asılır.” sözünün bizim kültürümüzle bağdaşmadığını, bir şeyleri düzeltmek için taşın altına elimizi koymamız gerektiğini dile getirdi. 2016- 2017 Eğitim Öğretim Yılı’nda üstün bir gayretle çalışan meslektaşlarına teşekkür etti. Önümüzdeki eğitim öğretim yılının daha güzel olmasını ve seminer döneminin hayırlı uğurlu olmasını temenni etti. Öğretmenlere iyi tatiller dileğinde bulunan Fazilet Durmuş, şehit öğretmenimize de Allah’tan rahmet dileyerek sözlerini noktaladı.

      Programın son bölümünde Yard. Doç. Dr. Mustafa Otrar, “Eğitimde Ölçme Değerlendirme ve Alternatif Soru Teknikleri” konulu bir sunum yaptı. İnsanı zayi etme lüksümüzün olmadığını belirten Otrar, eğitimde ölçme ve değerlendirmenin çok önemli olduğunu vurguladı. Ölçme değerlendirme sisteminin bozulması halinde eğitim faaliyetlerinin de bekleneni veremeyeceğini dile getirdi. Ölçme ve değerlendirme kavramlarının tanımıyla konuya giriş yapan Mustafa Otrar, iyi bir ölçme aracının geçerlik, güvenirlilik ve kullanışlılık özellikleri bulunması gerektiğini ifade etti. İyi soru hazırlama işinin aynı zamanda öğretmenler için bir vebal de taşıdığını vurguladı. Ardından soru türleri konusuna geçen Otrar, klasik sorular, kısa cevaplı sorular, sınıflama soruları ve çoktan seçmeli sorular hazırlanırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini, bu soru türlerinin avantaj ve dazavantajlarını anlattı.

      Programın sonunda İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş tarafından Yard. Doç. Dr. Mustafa Otrar’a hediye takdim edildi. Durmuş, ölçme değerlendirme alanındaki etkileyici sunumlarından dolayı Mustafa Otrar’a teşekkür etti.

12-06-201712-06-201712-06-201712-06-201712-06-201712-06-201712-06-201712-06-201712-06-201712-06-201712-06-2017

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.