BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şeyh Edebali Edebiyat Mektebi ve Medeniyet Söyleşileri Projesi Kapsamında Ressam İsmet Yedikardeş ile Medeniyet Söyleşisi Gerçekleştirildi

Şeyh Edebali Edebiyat Mektebi ve Medeniyet Söyleşileri Projesi Kapsamında Ressam İsmet Yedikardeş ile Medeniyet Söyleşisi Gerçekleştirildi

       28 Mart 2018 Çarşamba günü Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde Şeyh Edebali Edebiyat Mektebi ve Medeniyet Söyleşileri Projesi kapsamında Ressam İsmet Yedikardeş ile Medeniyet Söyleşisi gerçekleştirildi. Söyleşiye İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş, Şube Müdürümüz Turan İpşiroğlu, okul müdürlerimiz, öğretmen ve öğrencilerimizle Edebiyat Mektebi atölye çalışmalarına katılan şair yazar ve çizerlerimiz katıldılar.

        Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın söylenmesinin ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü Tanıtım Filmi izlendi. Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş bir konuşma yaptı. Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine atandığını ve salonda bulunanların huzuruna son kez çıkmış olduğunu söyledi. Beşincisi gerçekleştirilen Medeniyet Sohbetleri’nin bugünkü konuğunun Ressam İsmet Yedikardeş olduğunu, “Sanat ve Değerlerimiz” konusunda kendisinin o güzel üslubuyla güzel mesajlar vereceğini ifade etti. Bugünkü konuşmasının bir veda konuşması değil bir vefa konuşması olduğunu, dirilişin, kuruluşun ve kurtuluşun beşiği, Osmanlının manevi mimarı Şeyh Edebali Hazretlerinin diyarı, Ertuğrulgazi ocağı, adaletin hüküm sürdüğü Dursun Fakıh Hazretlerinin diyarı, Hayme Ana’nın ayak izlerinin bulunduğu Bilecik’te 19.07.2016 tarihinde göreve başladığını dile getirdi. Fazilet Durmuş, sözlerine şöyle devam etti:

       “Gördüm ki mevzu vatansa, mevzu bayraksa kendini hiç çekinmeden ortaya koyan bir şehirmiş Bilecik. 15 Temmuz’dan dört gün sonra geldiğim Bilecik, gördüm ki benden gayret bekler, benden çalışma bekler. Eğitimde feda edilecek tek bir fert yoktur ilkesiyle, aşkla çalışan yorulmaz şuuruyla hizmet bekler. Bu konuşma sizlere bir veda değil bir vefa borcumdur. Nakış nakış işledi Bilecik yüreğime. Çocuklar, ben sizi gerçekten çok sevdim. Bileciklileri tanımaktan, onlarla aynı havayı solumaktan gerçekten büyük bir mutluluk duydum. Ayrılık, gözle sevenler içindir. Gönülle sevenler için ayrılık yoktur. Saatler, sayılı günler tükenir elbet ama gönüllerdeki yeriniz ölümsüz kalır. Veda etmiyorum, edemiyorum gençler sizlere. Tüm güzelliklerini gönüllerinde yaşayan Bilecik’in güzel insanlarına, değerli meslektaşlarıma, öğrencilerime vefa borcum olduğunu unutmayarak hepinizi Allah’a emanet ediyorum.” dedi.

      Daha sonra özgeçmişi okunan Ressam İsmet Yedikardeş, Medeniyet Söyleşisi’ne başladı. Yedikardeş, konuşmasının başında Afrin şehitlerimizi rahmet ve minnetle andığını söyledi. Mardin doğumlu olduğunu ve kendisini, ilkokul öğretmeni Hüsniye Hanım’ın keşfettiğini ifade etti. İlkokul 2. sınıfta yaptığı “sonbahar” konulu resmi fark eden öğretmeninin kendisine, “Oğlum, sen ressam olacaksın.” dediğini ve bu yolda kendisini desteklediğini anlattı. Öğretmenlere öğrencilerinin kabiliyetlerini keşfetmeye çalışmalarını ve onları yönlendirmelerini tavsiye eden Yedikardeş, öğrencilere de neye kabiliyetleri varsa onun peşinden gitmelerini söyledi.

      Bizdeki hat, tezhip ve minyatür gibi sanatları dünyaya iyi tanıtamadığımızı, özellikle hat sanatımızı gören Avrupalıların ona hayran kaldıklarını dile getirdi. Kendisinin Mardinli olduğunu tekrar hatırlatarak orada farklı kültürlerin barış ve kardeşlik içinde yaşadıklarını, insanların dil, din, renk ve kıyafetlerine göre yargılanmasının yanlış olduğunu, bunların bizim zenginliğimiz ve renkliliğimiz olduğunu vurguladı. Resimlerinden ve hayatından bazı örneklerle medeniyet tasavvurunu anlatan İsmet Yedikardeş, yabancı ülkelerde de bulunduğunu, buralarda Osmanlı Devletinin kesinlikle asimilasyon yapmadığını, insanları tercihlerinde özgür bıraktığını bizzat gördüğünü aktardı. Sanatın, insanlara barış, kardeşlik ve adalet mesajları verebilecek bir gücü olduğunu kaydetti.

    Program, Medeniyet Söyleşisi’nde bulunan Ressam İsmet Yedikardeş’e hediye takdimi ve fotoğraf çekimiyle sona erdi.

28-03-201828-03-201828-03-201828-03-201828-03-201828-03-201828-03-201828-03-201828-03-201828-03-201828-03-201828-03-201828-03-201828-03-201828-03-201828-03-2018

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.