BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şeyh Edebali Edebiyat Mektebi ve Medeniyet Söyleşileri Projesi Kapsamında Yazar Mehmet Doğan’la Medeniyet Söyleşisi Gerçekleştirildi

Şeyh Edebali Edebiyat Mektebi ve Medeniyet Söyleşileri Projesi Kapsamında Yazar Mehmet Doğan’la Medeniyet Söyleşisi Gerçekleştirildi

      5 Aralık Salı günü Dursun Fakıh İmam Hatip Ortaokulu Konferans Salonu’nda Şeyh Edebali Edebiyat Mektebi ve Medeniyet Söyleşileri Projesi kapsamında Yazar Mehmet Doğan’la Medeniyet Söyleşisi gerçekleştirildi. Söyleşiye Vali Yardımcımız Mustafa Kemal Özgün, İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş, Müdür Yardımcımız Bektaş Uçkun, okul müdürlerimiz, öğretmen ve öğrencilerimizle Edebiyat Mektebi atölye çalışmalarına katılan şair yazar ve çizerlerimiz katıldılar.

      Programda İl Milli Eğitim Müdürlüğü Tanıtım Filmi’nin izlenmesinden sonra bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş, insanın bir gün olup ömrünün sona erdiğini ancak fikirlerin, zenginliklerin, eserlerin baki kaldığını söyledi. Şeyh Edebali Mekteplerinin, bizden önceki fikirleri, zenginliklerimizi genç kuşaklara aktarmak için kurulduğunu, 145 öğrencimizin şiir, hikâye, deneme, portre ve güzel sanatlar dalında atölyelerde çalıştıklarını ifade etti. Yedi ay sonunda sadece Bilecik’e değil ülkemize yön verecek nesillerin bu atölyelerden çıkacağını,  insanın kaderinin, gayretine bağlı kılındığını, gayretin bizden, takdirin ise Yüce Allah’tan olduğunu dile getirdi. Öğrencilerimizden, kendileri için çabalayan değerli hocalardan en iyi şekilde yararlanmak için gayret göstermelerini istedi. Maarif ordusu olarak, anne babalar olarak öğrencilerimize nasıl kanat çırpmaları gerektiğini öğretebileceğimizi ancak o kanadı çırpmadıkça öğrencilerimizin uçmayı başaramayacaklarını kaydetti. “Kadim kültürümüzden gelen değerlerimizi, sizler vasıtasıyla, sizden sonra gelenlere aktarabilmeyi ümit ediyoruz. Şeyh Edebali Mekteplerimiz ve Medeniyet Söyleşilerimiz ilimize hayırlı uğurlu olsun.” diyerek sözlerini tamamladı.

      Ardından Medeniyet Söyleşisi için kürsüye gelen Yazar Mehmet Doğan, Bilecik’in tarihimizde önemli bir yere sahip olduğunu, Osmanlının kuruluşunun Bilecik Kalesi’nin alınmasıyla gerçekleştiğini ifade etti. İlimizdeki Orhangazi Camii ile tek kubbeli cami geleneğinin başladığını ve bunun aslında birliğin bir sembolü olduğunu söyledi. Çeşitli metinlerden örneklerle eşyayı okuma ve eşyayı anlamlandırma konularına temas etti. Aklın etrafımızdakileri, olayları anlamada önemli olduğunu fakat tek başına yeterli olmadığını hayal etmenin ve tasavvurun da hayatımızda ve özellikle edebiyatta önemli olduğunu anlattı. Edebiyatın anlatılmak isteneni doğrudan değil sembollerle ve sanatlı şekilde anlatma işi olduğunu belirtti. Edebiyattan zevk almak için de insanda bir derinliğin ve bir birikimin var olması gerektiğini ifade etti.

      Söyleşinin sonunda Vali Yardımcımız Mustafa Kemal Özgün Tarafından Yazar Mehmet Doğan’a hediye takdim edildi.

05-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-2017

 

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.