BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türk Tarih Kurumundan Okulumuza Anlamlı Kitap Bağışı

Türk Tarih Kurumundan Okulumuza Anlamlı Kitap Bağışı

        23 Şubat 2018 Cuma günü, TOKİ İlkoku/Ortaokulunda Türk Tarih Kurumu Başkanlığı’nın Şehit Ayhan Ünver anısına hediye ettiği 600 kıymetli eserlerin teslimi ve 15 Temmuz Şehitler Köşesi’nin açılışı dolayısıyla program düzenlendi. Programa Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş, Şehit Ayhan Ünver’in babası İsmet Ünver ve annesi Safinaz Ünver ile davetliler katıldı.

      Programda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’mızın söylenmesinin ardından bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş, 15 Temmuzda ülkemizin çok acımasız bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldığını, milletin devlete, devletin de millete sahip çıkmasıyla bu karanlık gecenin aydınlık bir sabaha çevrildiğini belirtti. Bugün de vatanımıza göz diken teröristlerin ve onlara destek veren şer güçlerin ülkemiz üzerindeki emellerini kursaklarında bırakmak için şanlı ordumuzun, “Zeytin Dalı” operasyonu ile destan yazmaya ve tarihin seyrini değiştirmeye devam ettiğini, bu hain düşmanların er veya geç şahadeti en yüce makam olarak gören aziz milletimizle baş edemeyeceklerini anlayacaklarını ve bu coğrafyayı terk edeceklerini kaydetti. “Bizde bir Ömer Halisdemir şahadete yürüse, bin tanesi dirilir.” diyen Fazilet Durmuş, okulumuzda bugün açılışı gerçekleştirilen 15 Temmuz Şehitler Köşesinin, öğrencilerimizin yüreğinde 15 Temmuz ruhunu, Çanakkale ruhunu, Kurtuluş Savaşı ruhunu her dem taze tutacağına, vatanımızın bölünmez bütünlüğünün korunması hususunda bir tehlike vuku bulduğunda, buna karşı koyacak iradeyi göstermelerinde onlara ilham kaynağı olacağına inandığını belirtti.

     Böyle bir olayı bir daha yaşamamak için çocuklarımızı gözü kapalı itaat eden robotlar olarak değil, okuyan, araştıran ve sorgulayan nesiller olarak yetiştirmek adına kendilerine önemli görevler düştüğünü ifade etti. Durmuş, “Okumak özgürleşmektir, okumak yaşamaktır, okumak kurtuluştur, okumak ilk ve tek çaredir.” dedi. Okulumuz kütüphanesine 1995 yılında vatan için can veren şehidimiz Ayhan Ünver’in anısına 600 kitabı kazandırarak öğrencilerimizin bilgiye, kültüre ve medeniyete doğru hızla yol almalarına vesile olan Türk Tarih Kurumu Başkanımıza ve yetkililerimize, ilimiz eğitimine yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür eden Fazilet Durmuş, açılışı gerçekleştirilen 15 Temmuz Şehitler Köşesi’nin ve öğrencilerimizin kullanımına sunulan kitapların okulumuz ve öğrencilerimiz için hayırlı olmasını dileyerek konuşmasını tamamladı.

      Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan ise Bilecik’in ata yadigârı, ecdat emaneti topraklar olduğuna vurgu yaparak, ilimiz eğitimine katkı sağlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Turan, “Bugün Afrin’de şehitlerimiz var. Orada savaşanlar var. Onların sayesinde biz buradayız ve açılış gerçekleştiriyoruz. Onlara da binlerce minnet, şükür ve dua ediyoruz. Şehit olmaya hazır nesilleri olmayan bir milletin yaşama hakkı yoktur.” dedi.

Konuşmaların ve şiir okunmasının ardından şehitler için dua edildi. Daha sonra okul girişinde yaptırılan “15 Temmuz Şehitler Köşesi”nin açılışı gerçekleştirildi. Türk Tarih Kurumu Tarafından hediye edilen kitaplar da Şehit Ayhan Ünver Okul Kütüphanesi’nde öğrencilerin istifadesine sunuldu.

23-02-201823-02-201823-02-201823-02-201823-02-201823-02-201823-02-201823-02-201823-02-201823-02-2018

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.