BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yıl Sonu Mesleki Çalışmalar Dördüncü Gün Programı

Yıl Sonu Mesleki Çalışmalar Dördüncü Gün Programı

   İlimiz ilk ve orta dereceli okullarında görev yapan öğretmenlerin Yıl Sonu Mesleki Çalışmaları ikinci hafta dördüncü ve son gün çalışmaları 30.06.2016 Perşembe günü Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi´nde yapıldı.

      İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ALTINKAYNAK, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Coşkun BAKIRTAŞ ve İl Milli Eğitim Şube Müdürü Erdoğan KABA´nın katıldığı programda araştırmacı yazar Ekrem TOKLUCU, "21. Yüzyılın Eğitim Anlayışı ve Nurettin TOPÇU ile Eğitimi Yeniden Düşünmek" konulu bir sunum gerçekleştirdi. Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevinde de bulunmuş olan TOKLUCU, ülkemizde eğitimin dünü, bugünü ve yarını ile ilgili açıklamalarda bulundu. Nurettin TOPÇU´nun eğitime bakışını şu sözlerle özetledi:

   "Büyük düşünür Nurettin Topçu, eğitimi, zihniyeti ve kimliği inşa eden, kişide düşünme ve algılama biçimi oluşturan, karakteri şekillendiren, milli ve manevi değerleri kazandıran bir insan olma sanatı olarak görür ve bunu da, ‘’Felsefesi olmayan milletin mektebi olmaz.’’ şeklinde ifade eder. Ayrıca; bunu tarif ederken de, “Bize bir insan mektebi lazım. Bir mektep ki, bizi kendi ruhumuza kavuştursun, her hareketimizin ahlaki değeri olduğunu tanıtsın; hayâya hayran gönüller, insanlığı seven temiz yürekler yetiştirsin; her ferdimizi milletimizin tarihi içinde aratsın, vicdanlarımıza her an Allah’ın huzurunda yaşamayı öğretsin…” derken Topçu, Türkiye’nin Maarif Davası’nda, genel anlamda Türkiye’nin eğitim sorunları üzerinde yoğunlaşırken  “eğitim”, “öğretmen”, “öğrenci”, “toplum” gibi eğitimin temel konularını ele alır.

   Bunun için Nurettin Topçu’nun eğitim anlayışı çerçevesinde Mili Mektebimizi oluşturarak eğitimimizi yeniden düşünüp işin felsefesinden başlayarak Medeniyet tasavvurumuzu tüm kuramsal ve kurumsal alt yapısıyla ortaya koymamız gerekmektedir. Çünkü toplumun içindeki her bir dönüşüm eğitim sistemi ile başlar ve toplumların kendine özgü bir medeniyeti, bir felsefesi, bir kültürü vardır. Bunların dönüşümü ise eğitim sisteminin temelini teşkil eden mektepler vasıtasıyla olur.

   Sonuç olarak çocuklarımız ve insanlığın geleceği için, insanın yeniden insanca bir hayata kavuşabilmesi için nebevî rahmete, adalet ve hakikatin sesine kulak kesilmeye ihtiyacımız vardır. Bunların gerçekleştirileceği yer olan okullarımızın Nurettin Topçu’nun ısrarla üzerinde durduğu okullarımızın taklit olmayan, milli mektebe dönüştürülmesi gerekmektedir. Kültürümüzü, benliğimizi, kültürel varoluşumuzu kendi özgün karakterlerimizden inşa edecek, hikmet ve felsefeyi hakim kılacak bir anlayış olacaktır. Bu mekteplerimiz çocuklarımızı tahayyüle ve tefekküre götürerek hayal ve fikir dünyalarını geliştirecektir. Dolayısıyla bu yüzyıla damgasını vuracak Türk gençliği sadece okumayı değil sorgulamayı ve düşünmeyi öğreneceklerdir."

 

 

   Programın sonunda,  İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ALTINKAYNAK, araştırmacı ve yazar Ekrem TOKLUCU´ya, Mesleki Çalışmalar kapsamında yaptığı güzel sunum dolayısıyla teşekkür etti ve bir Osmanlı Arması hediye etti. Böylece   ilimiz ilk ve orta dereceli okullarında görev yapan öğretmenlerin Yıl Sonu Mesleki Çalışmaları sona ermiş oldu ve öğretmenler yaz tatillerine başlamış oldular. Tüm öğretmen ve öğrencilerimize iyi tatiller diliyoruz.

30-06-201630-06-201630-06-201630-06-201630-06-201630-06-201630-06-201630-06-201630-06-201630-06-2016

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.