BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2. İnönü Zaferinin 94.Yılı Törenlerle Kutlandı.

2. İnönü Zaferinin 94.Yılı Törenlerle Kutlandı.

2. İnönü Zaferinin 94.Yılı Törenlerle Kutlandı.2. İnönü Zaferinin 94.Yılı Törenlerle Kutlandı.2. İnönü Zaferinin 94.Yılı Törenlerle Kutlandı.2. İnönü Zaferinin 94.Yılı Törenlerle Kutlandı.2. İnönü Zaferinin 94.Yılı Törenlerle Kutlandı.2. İnönü Zaferinin 94.Yılı Törenlerle Kutlandı.2. İnönü Zaferinin 94.Yılı Törenlerle Kutlandı.2. İnönü Zaferinin 94.Yılı Törenlerle Kutlandı.2. İnönü Zaferinin 94.Yılı Törenlerle Kutlandı.2. İnönü Zaferinin 94.Yılı Törenlerle Kutlandı.

 

Kutlamalar kapsamında ilk tören Bozüyük ilçesindeki Metristepe’de gerçekleşti. Vali Ahmet Hamdi NAYİR ve beraberindekiler Metristepe’de bir araya gelerek kutlamaya katıldı. İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşunda bulunulmasının ardından saygı atışının yapılmasıyla törenin Metristepe’deki programı sona erdi. Bozüyük Milli Eğitim Müdürlüğümüz öğretmen ve öğrencilerinin katkıları ile hazırlanan ve Bozüyük Akpınar Köyünde bulunan şehitlikteki ikinci törenle kutlamalar devam etti.

Vali Ahmet Hamdi NAYİR burada yaptığı konuşmada; ”2. İnönü Zaferi’nin mazlum uluslara ilham kaynağı olan kurtuluş savaşımız bağımsızlığı elinden alındığında milletimizin neleri göze alıp başarabileceğinin en güzel örneği olduğunu” belirtti.

Türk Silahlı Kuvvetleri adına bir konuşma yapan Jandarma Yarbay Yusuf Arık ise 2. İnönü zaferinin süreç ve sonuçlarından bahseden bir konuşma yaptı. 2. İnönü muharebesinin, tarihi zaferlerle dolu asil milletimizin ulusal bağımsızlığının sağlanması yolunda kazanılan önemli bir zafer olduğunu belirten Arık şöyle konuştu:

“Zafere giden tarihi süreci, nedenleri ve sonuçları itibariyle kısaca arz edeceğim. Londra Konferansı’nda istediklerini elde edemeyen itilaf Devletleri’nin Sevr Projesini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kabul ettirmek amacıyla Yunanlıların kışkırtması, 1. İnönü muharebesinde aldıkları yenilginin etkisinden bir an evvel kurtulmak isteyen Yunan ordusunun İtilaf Devletleri’nin güvenini kazanmak istemesi, yeni kurulan Türk ordusunun güçlenmesine fırsat vermeden yok etmek istemesi olarak görülmektedir."

"Bozüyük Belediye Başkanı Fatih Bakıcı ise şehitlikte yaptığı konuşmada 2. İnönü zaferinin Türk milletinin tarihini ve yazgısını değiştirdiğini ifade etti. Bakıcı şöyle konuştu:

“94 yıl önce bu topraklarda yaşananlar, esarete mahkûm edilmek istenen bir milletin onurunu, bağımsızlığını ve özgürlüğünü korumak için verdiği destansı mücadelenin en şerefli halkalarından biridir. Bu öyle bir destandır ki ayağında çarığı, çantasında azığı olmayan kahraman askerlerimizin, kendisinden sayı ve teçhizat bakımından kat be kat güçlü düşman askerlerine karşı verdiği onurlu mücadelenin yazılan tarihidir

Büyük Atatürk´ün önderliğinde, üstün bir gayret ve yüksek bir şuurla yürütülen Kurtuluş Savaşı da milletimizin kararlılığının ve sahip olduğu değerlerin seçkin bir örneği olarak tarihteki yerini almıştır"

Tören, Bozüyük Vaizi Ömer Faruk Can´ın dua ettirmesi, Vali NAYİR ile Hava Füze Savunma Komutanı Korgeneral Nihat KÖKMEN tarafından şeref defterinin imzalanması ve şehitliğin gezilmesiyle tamamlandı.

Hürriyet Mahallesi Dumlupınar 4 Sokak No 2 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.